آشنایی با شغل کارشناس طراح تابلوهای LV و MV

آشنایی با شغل کارشناس طراح تابلوهای LV و MV


آشنایی با شغل کارشناس طراح تابلوهای LV و MV

تهیه کننده: مرتضی حسینی- مدرس گروه آموزشی روژبین

در این مقاله خلاصه ای از پرسش و پاسخ های مطرح شده در لایو "معرفی شغل کارشناس طراحی تابلوهای LV و MV "ذکر شده است. در این لایو که در تاریخ 14 مهرماه 1399 برگزار شد میزبان جناب آقای مهندس سپیدار باقری مدیر مهندسی یکی از شرکتهای بزرگ تابلوسازی بودیم که در همینجا از ایشان بابت حضور در این لایو تشکر میکنیم. برای مشاهده فیلم لایو عضو پیج روژبین شوید.

لینک پیج روژبین: https://www.instagram.com/rozhbin_electric/

همچنین میتوانید فیلم لایو را درکانال آپارات روژبین نیز ببینید:

لینک کانال آپارات: https://bit.ly/2SyxtU6

تعریف شغل کارشناس طراحی تابلوهای LV و MV

در تابلوسازی برای طراحی تابلو دو کارشناس طراح داریم : کارشناس طراح الکتریکال و کارشناس طراح مکانیکال. وظیفه کارشناس طراح الکتریکال تهیه مدارک فنی مربوط به تابلوها هست مثل نقشه های تک خطی ، جانمایی ، اسکماتیک و تهیه لیست اقلامی که در تابلوها استفاده میشود و سفارش گذاری آنها و انجام محاسبات آنها و در نهایت یک پکیج نقشه را برای ارائه به ساخت آماده میکند.

وظیفه کارشناس طراح مکانیکال طراحی بخشهای مکانیکی و ساختار فلزی تابلو است مخصوصا در تابلوهای کشویی که طراحی بخش مکانیکال اهمیت بیشتری دارد.  

پیش نیاز کارشناس طراح تابلو شدن چیست و برای ورود به این شغل به چه موضوعاتی باید تسلط داشت؟

بستگی به سطح کار کارشناس طراح تابلو دارد که آماتور باشد یا حرفه ای. در سطح آماتور طراح تابلو مشتری معمولی دارد. کارش معمولی است. درامد معمولی دارد و امنیت شغلیش هم کمتر است. ولی در سطح حرفه ای کار طراح تابلو حرفه ای است. مشتری خاص دارد و امنیت شغلیش تضمین شده است. ولی بطور کلی اولین پیش نیاز علاقه داشتن به یادگیری است. چون در بحث طراحی تابلو تخصص و مهارت های زیادی باید یاد گرفته شود. پیش نیازهای دیگر به ترتیب عبارتند از :

تسلط داشتن به زبان انگلیسی – آشنا بودن با استانداردهای تابلو – آشنایی با مدارکی که در طراحی تابلوها استفاده میشود – آشنایی با تجهیزات الکتریکی بکار رفته در تابلوها مثل کلیدهای قدرت و اشنایی با ساختارها و مکانیزم های تابلوها

مهارت های عمومی که باید یاد گرفته شود شامل موارد زیر هستند:

تاسیسات الکتریکی- رله و حفاظت که برای سفارش گذاری رله ها مورد نیاز است – ارتینگ

مهارت های غیرفنی که درصورت یادگیری طراح تابلو در کارش بیشتر پیشرفت میکند:

مدیریت زمان - اصول مذاکره – تفکر سیستمی – تفکر نقادانه

مراحل طراحی تابلو چیست؟

ابتدا باید شاخه تابلوسازی را مشخص کنیم : فشار ضعیف، فشار متوسط، کنترل یا حفاظت که هر کدام فرایند یادگیری خودش را دارد. ولی بطور کلی اول باید نقشه تک خطی تابلو را بررسی کرد که توسط کارفرما به تابلوساز داده میشود و در آن سایزینگ کلیدها مشخص شده است. بعضی مواقع هم طراحی پایه بر اساس نیازمندیهای مشتری توسط تابلوساز انجام میشود.

مراحل طراحی تابلو:

 1. مطالعه و بررسی نیازمندیهای مشتری که بر اساس نقشه های اولیه مشتری و دیتا شیت و اسپک (مشخصات فنی) پروژه است که یک طراح حرفه ای بر اساس چک لیست مدارک را کنترل میکند.
 2. طراحی نقشه تک خطی
 3. سایزینگ بریکرها و تجهیزات
 4. طراحی نقشه جانمایی
 5. طراحی مدارات کنترل
 6. سفارش گذاری اقلام
 7. تهیه مدارک تکمیلی شامل محاسبات حرارتی، تاثیرگذاری حرارتی تجهیزات روی همدیگر ، دفع حرارتی، انتخاب هادیها و شینه ها

طراحی تابلو بر اساس چه مدرکهایی انجام میشود؟

 1. نقشه تک خطی یا لیست بارها
 2. دیتا شیت ها
 3. اسپک پروژه
 4. مدارات کنترل (توسط بعضی از کارفرماها ارائه میشود.)
 5. لاجیک دیاگرام
 6. نقشه لی اوت پست

چه اطلاعاتی برای طراحی تابلو نیاز هست؟

 1. اطلاعات شبکه شامل ولتاژ شبکه – سطح عایق بندی – جریان اتصال کوتاه – هارمونیک
 2. اطلاعات شرایط محیطی شامل درجه حرارت محیط – رطوبت نسبی – درجه الودگی – ارتفاع از سطح دریا و شرایط خوردگی
 3. سایر اطلاعات از جمله جریان شینه – نوع دسترسی – جهت ورودی کابل ها و– مشخصات کابلی که به تابلو وصل میشود.

نرم افزارهای طراحی تابلو چیست؟

بعضی تابلوسازها از شرکتهای خارجی لایسنس دارند که این شرکتها نرم افزار ها را در اختیارشان قرار میدهند و این نرم افزار ها فقط در اختیار شرکتهایی هست که لایسنس دارند ولی بعضی نرم افزارهای عمومی هم وجود دارند از جمله:

 • اتوکد الکتریکال – ایپلن (eplan) و سالیدورکس الکتریکال (Solidworks) برای بخش الکتریکال
 • کتیا (CATIA) و سالیدورکس مکانیکال برای بخش مکانیکال
 • نرم افزار تحلیل شبکه مثل etap یا دیگسایلنت

محاسبات حرارتی یا فشارهای مکانیکی شینه ها روی همدیگر و محاسبات ترانس های جریان معمولا بصورت دستی انجام میشود ولی نرم افزار هم برای آن وجود دارد اما این نرم افزار ها گران قیمت هستند و دسترسی به آنها محدود هست. البته میشود با اکسل این محاسبات را مدل کرد و از اکسل استفاده کرد.

نوع طراحی تابلو در بهره برداری و تعمیر نگهداری چقدر موثر است؟

طراحی تابلو باید به گونه ای باشد که نیازهای اپراتور را برآورده کند و ایمنی بهره بردار را در نظر بگیرد.  شرایط حمل تابلو راحت باشد و بتواند از طریق درب ورودی به داخل پست انتقال داده شود. مقدار زمان تعمیر تابلو نیز خیلی مهم هست مخصوصا برای صنایع مهم که بی برقی برای آنها خسارت زیادی به بار می آورد. در این صنایع باید تابلوی کشویی طراحی شود. درتابلوی کشویی تعویض فیدر توسط یک اپراتور معمولی براحتی انجام میشود ولی در تابلوی فیکس برای تعمیرات نیاز به افراد متخصص هست و زمان زیادی میبرد. یک تابلو ساز باید از بهره بردار فیدبک بگیرد و اشکالات خودش را اصلاح کند.

 برای طراحی تابلو از چه استانداردهایی استفاده میشود؟

IEC61439 برای تابلوهای فشارضعیف

IEC62271 برای تابلوهای فشارمتوسط

استاندارد IPS برای صنعت نفت

استانداردهای توانیر

 

تابلوهای سازنده های مختلف از نظر طراحی چه تفاوتهایی با همدیگر دارند مثل زیمنس، اشنایدر ، ABB ...

همه این تابلوسازهای بزرگ بر اساس استاندارد تابلو میسازند فقط مکانیزم عملکرد آنها متفاوت هست. مخصوصا در بخش فشارمتوسط تفاوت بنیادی با هم دارند از جمله در تابلوهای GIS

دوستانی که آموزش های طراحی تابلو را دیدند چطور میتوانند وارد شرکت های تابلوسازی شوند و استخدام شوند؟ آیا میتوانند بطور آزاد کار کنند؟

اول اینکه باید هدفشون مشخص باشد که میخواهند در سطح حرفه ای کارکنند یا عادی. اگر میخواهند در سطح حرفه ای کارکنند با شخص حرفه ای مشورت کنند و نقشه راه تهیه کنند و با توجه به مشورتهایی که میگیرند مهارت های مورد نیاز را یاد بگیرند که معمولا نیاز به هزینه کردن هم دارد.

اگر کسی بخواهد در شرکتهای تابلوسازی مشغول به کار شود باید مهارت های فنی یاد بگیرد علاوه بر موارد فنی در مهارت های غیر فنی هم بهتر است خودش را قوی کند مثل دید مالی داشتن یا مذاکره بلد بودن. برای شرکت های بزرگ تابلوسازی مهارت غیرفنی هم مهم هست مخصوصا برای کسانی که میخواهند در بخش طراحی یک شرکت تابلوسازی استخدام شوند.

اگر کسی بخواهد تابلوسازی کوچک راه اندازی کند میتواند فقط مونتاژ را انجام بدهد و بقیه قطعات مثل اسکلت را از بیرون تهیه کند. همچنین باید دید بازاریابی داشته باشد. بهتر است تابلو سازی خودشان را در مقیاس کوچک یک تابلوسازی بزرگ راه اندازی کنند مثلا واحد کنترل کیفی یا واحد مهندسی داشته باشند و دید فقط سیم کشی و مونتاژکاری را نداشته باشند.

کتاب خلق مدل کسب و کار برای راه اندازی کار بسیارعالی است و مطالعه آن پیشنهاد میشود.

معرفی منابع آموزشی برای طراحی تابلو

استانداردهای IEC

هندبوک تابلو ABB (ABB Switchgear Manual)

هندبوک اشنایدر

هندبوک زیمنس

(بجز هندبوک زیمنس فایل الکترونیکی بقیه موجود است)

کاتالوگ های تجهیزات

پکیج های آموزشی روژبین درباره تابلوها

چه توصیه ای به دوستانی که قصد دارند وارد حوزه طراحی تابلو شوند دارید؟

نگاهشان به تابلوسازی کل نگری باشد و تابلو را بعنوان بخشی از یک سیستم ببینند و فقط طراحی مدار نباشد. چون بین تابلو و بقیه تجهیزات رابطه زیادی وجود دارد مثلا اینترلاکهای بین بالا دست و پایین دست، اینترلاکهای بین تابلو و ترانسفورماتور، ارتباطات داخلی بین تجهیزات

همچنین اثرات محیطی و نیازهای بهره بردار را ببینند. بزرگ فکر کنند. از تکنولوژی های جدید استفاده کنند. از سایت های شرکت های بزرگ ایده بگیرند و از اطلاعات قدیمی استفاده نکنند جون بعضی از اطلاعات منقضی شده است.

برای مشاهده محصولات آموزشی روژبین در خصوص تابلوها اینجا را کلیک کنید.

آدرس کوتاه :