هفتاد نکته ای که یک اپراتور پست باید بداند-بخش اول

هفتاد نکته ای که یک اپراتور پست باید بداند-بخش اول


 

 1-خط گرم 

خطی که تحت ولتاژ و به عبارتی ولتاژ داشته باشد.

2-بی 

هر پست معمولا از تعدادی واحدهای مداری نسبتا مشابه به نام بی تشکیل شده که شامل بخشی از باسبار – دیژنکتور – سکسیونر – برقگیر – راکتور و ... است که در حقیقت بی یک مفهوم فیزیکی است تا الکتریکی؛ و فضایی است که تعدادی از تجهیزات با آرایش خاص برای تشکیل قسمتی از مدار شبکه تشکیل می‌دهند.

3- فیدر 

به معنای خروجی و یا ورودی است و لغتا به معنی تغذیه کننده است.

4-کرونا 

کرونا در اطراف هادی هایی که دارای ولتاژ بالا می‌باشند ایجاد میگردد و باعث یونیزه شدن هوای اطراف خود می‌شود که صدایی مانند شکستن چوب خشک می‌دهد که این در خطوط انتقال به صورت تلفات مطرح می‌گردد و عواملی که باعث حادتر شدن آن می‌گردند رطوبت هوا – چگالی هوا – شرایط هادی و ... می‌باشد.

 5-اینترلاک 

قفل بین سکسیونر‌ها و دیژنکتور‌ها جهت بهره برداری صحیح و ایمن از تجهیزات پست است و انواع آن مکانیکی و الکتریکی می‌باشد.

 

6-روش های وصل شدن تجهیزات پست‌های فشار قوی به سیستم زمین 

 ۱ - شبکه غربالی که در عمق ۶۰ تا ۸۰ سانتیمتری سطح زمین قرار می‌گیرد و مقاومت این شبکه جهت حفاظت دستگاه‌ها باید کمتر از ۳ اهم باشد ۲ - به صورت مستقیم بوسیله میله ارت به زمین متصل می‌گردد.

 7-مانور شبکه 

کلیه عملیاتی که برای قطع و وصل بخشی از تجهیزات به درخواست مرکز کنترل یا واحدهای عملیات تعمیراتی و یا بنا به ضرورت و به درخواست واحد بهره برداری و با هماهنگی مرکز کنترل دیسپاچینگ ذیربط صورت می‌پذیرد.

 8-مرکز دیسپاچینگ فوق توزیع 

محلی که در آن شبکه فوق توزیع و فیدرهای ۲۰ کیلو ولت زیر پوشش – هدایت و کنترل می‌گردد.

9-علت ارت کردن دکل 

چون مقاومت اهمی پای دکل باعث بالا رفتن ولتاژ صاعقه می‌شود لذا این نقیصه به هنگام نصب دکل با کوبیدن میله‌های ارت و اتصال آن‌ها به دکل از بین رفته و سعی می‌شود به حداقل ممکن برسد.

۱۰ - جامپر 

به منظور ارتباط و اتصال الکتریکی هادی‌های واقع در دو طرف برج انتهایی از هادی جامپر استفاده می‌شود. در بعضی مواقع در خطوط ۶۳ کیلو ولت از جامپر به عنوان دمپر استفاده می‌شود.

آدرس کوتاه :


محمد بهزادپور
پست شده در ۱۳۹۹/۰۵/۳ ۱۹:۳۶
علی شهامی خرمی
پست شده در ۱۳۹۸/۰۷/۸ ۲۰:۳۳
محمد
بسبار عالی بود از مطالب بسیار مفیدتان در زمینه پست برق
پست شده در ۱۳۹۸/۰۷/۸ ۱۶:۴۱