معرفی پست کمپکت

معرفی پست کمپکت


معرفی پست کمپکت 

 
در مراکز پر ازدحام و پر تراکم و پر ترافیک شهرهایی مثل تهران مشکلات متعددی برای انجام عملیات ساختمانی وجود دارد و ضرورت سرعت انجام عملیات احداث، باعث می‌شود استفاده از پست‌های کمپکت پیش ساخته به عنوان راه حل مناسب برای پاسخگویی به این مشکلات در نظر گرفته شود. 
همچنین قیمت هنگفت زمـین و عدم دسترسی بـه زمین‌هایی با ابعاد مناسب برای ساخت پست‌های معمولی توزیع باعث می‌شود تمایل به استفاده از انواع پست‌های کمپکت رو زمینی و زیر زمینی بیش از پیش احساس شود. همراه ما باشید تا به درستی پاسخ سوال پست کمپکت چیست؟ را دریابید.
انواع پست کمپکت‌ 
به طور کلی این پست‌ها بـه دو دسته پست‌های کامپکت با عملیات ساختمانی معمول و پست‌های کامپکت پیش ساخته طبقه بندی می‌شوند.
پست‌های کمپکت پیش ساخته به پست‌هایی گفته می‌شود که نیازی به عملیات ساختمانی ندارند و از قبل آماده شده‌اند و یا با کمترین عملیات ساختمانی قابل نصب در محل مورد نظر هستند.
تحویل گرفتن توان از سیستم انتقال و تحویل آن به سیستم توزیع وظیفه اصلی یک پست توزیع است. از لحاظ ایمنی و اقتصادی باید بدانید که وصل کردن مصرف کننده‌ها به صورت مستقیم به شبکه انتقال مقرون به صرفه نیست. به همین دلیل پست توزیع، ولتاژ را تا حدی که برای مصرف کننده‌ها مناسب باشد کاهش می‌دهد.
و اما پست کمپکت GRC چیست؟ یعنی پست کامپکت پیش ساخته با بدنه بتونی سبک یک راهکار مناسب برای تامین برق و کاهش تلفات انرژی الکتریکی در کلان ‌شهرها هستند. 
پست کمپکت پیش ساخته 
پست‌های کمپکت پیش ‌ساخته‌ به گونه‌ای طراحی شده‌اند که با بهره گيری از تکنولوژی‌های مدرن و مطابق با استاندارد IEC standard 62271-202 امنیت و ماندگاری بالایی دارند و بار الکتریکی مشترکین را با سرعت مطلوبی تامین می‌کند و با به حداقل رساندن اتلاف انرژی بهینه عمل می‌کند.
همچنین لازم است بدانید که جنس بدنه پست‌‌های کمپکت پارس تابلو را از سایر محصولات مشابه متمایز است. در حقیقت بدنه از جنس GRC يا بتون سبک است. بدنه GRC  يا بتون سبک از سیمان و میکروسیلیکا تشکیل شده است. هدف از نگارش این مقاله پاسخ به این سوال یعنی پست کمپکت چیست؟ است. یکی از مهم‌ترین موارد در مورد سوال پست کمپکت چیست؟ دانستن در خصوص جنس بدنه GRC  است.
جنس بدنه GRC  ممکن است فلزی و ساندویچ پنل و بتون سنگین و بتون سبک یا همان GRC باشد.
مزایای GRC 
این پست امنیت و کیفیت بالایی دارد و مقرون به ‌صرفه است. همچنین از بین سایر مزایای آن می‌توان به حمل و نقل و نصب آسان اشاره کرد. توجه داشته باشید که تحویل سریع به عنوان یکی از برترین مزایای GRC است.
اجزای تشکیل دهنده  GRC
اگر بخواهیم در مورد اجزای تشکیل دهنده  GRC اشاره کنیم باید تابلوهای برق فشار متوسط و نشان‌ دهنده خطر، ترانسفورماتور برق و سیستم هشدار از طریق  SMS و فیدرهای فشار ضعیف و تابلوهای بانک خازنی و RTU  به منظور اتوماسیون پست‌ها را نام ببریم.
مشخصات GRC  
سطح ولتاژی بین 3.3 تا 33 کیلو ولت ارائه می‌دهد و سطح جریان تا 1200 آمپر است. جنس بدنه آن بتونی سبک سیمان و میکروسیلیکا است. دسترسی از داخل (Clipper) برای آن فراهم است و  امکان دسترسی از خارج  (AltoA/AltoD) را نیز دارد. 
از جمله مشخصه‌های آن می‌توان به نیمه دفنی  تمام دفنی و تایپ تست  IEC standard 62271-202 اشاره کرد. گاها  جنس بدنه پست‌ها را از ورق گالوانیزه یا روغنی می‌سازند و با پوشش رنگ پودری الکترو استاتیک و با ضخامت 80-100 میکرون آن را رنگ آمیزی می‌کنند.
لازم است بدانید که ترانسفورماتور قابلیت نصب به صورت ریلی را دارد.
معمولا سقف پست‌ها را به صورت دو جداره و دارای کانال عبور هوای آزاد و سیستم تهویه به صورت طبیعی طراحی می‌کنند تا شیب مناسب جهت هدایت آب باران را داشته باشد.
ابعاد پست کمپکت 
 نسبت به پست‌های زمینی ابعاد کوچکتری دارد و حجم فضای که اشغال می‌کند کمتر است. همچنین ضریب امنیتی ساختار و استراکچر پست کمپکت پیش ساخته بالا است و از دوام و پایداری بیشتری بهره‌مند است.
پست کامپکت با هرگونه شرایط محیطی از لحاظ مکانیکی و تبادل حرارتی منطبق است و باعث کاهش اتلاف انرژی در شبکه توزیع برق کشور می شود. همچنین از نظر شکل ظاهری آراسته است و با محیط اطرافش تناسب خوبی خواهد داشت. در ادامه در مورد سوال پست کمپکت چیست؟ بیشتر توضیح می‌دهیم.
مشخصات فنی پست کمپکت 
برای پیش گیری از انتقال حرارت ترانسفورماتور به سایر تجهیزات تابلوهای فشار متوسط و فشار ضعیف به وسیله یک دیواره فلزی از ترانسفور ماتور جداسازی می‌شوند. شینه مسی در تمامی پست نصب می‌شود و از هر طرف دسترسی کاملی به نصب سیم ارت به پست را ایجاد می‌کنند.
دربهای پست کمپکت با طراحی لوورهای خاص به تهویه طبیعی کمک می‌کنند.
درب‌های پست کمپکت به کمک پروفیل‌های مخصوص مهار شده است به همین دلیل هیچ گونه تاب و لرزشی ندارد. همچنین درب‌ها به ترمزهای مکانیکی مجهز هستند و لولاها نیز آبکاری گالوانیزه هستند. این درب‌ها با تسمه مسی بافته شده‌اند و به شینه ارت پست نصب هستند.
اگرچه قفل‌های به کار گرفته به شکل خاص و مخفی هستند اما قابلیت نصب قفل آویز را نیز دارد.
پست‌ها معمولا  کپسول اطفاء حریق دارند و سیستم روشنایی آن با میکروسوئیچ درب‌ها هماهنگ است و سیستم ترموستات نیز با هواکش ترانس هماهنگ است.
قلاب‌هایی بر روی پست نصب شده است که حمل و نقل پست را راحت تر می‌کند و برای این کار به وسیله اضافی نیاز نخواهد بود.
درجه حفاظت پست کمپکت چیست؟
 پست ها IP23 و درجه حفاظت تابلوهای فشار متوسط و فشار ضعیف IP42 است. و در آخر باید بدانید که قابلیت ورود به فوندانسیون از داخل پست نیز وجود دارد. 
مهم‌ترین ویژگی فنی پست کمپکت 
معمولا دارای روشنایی و تهویه کنترل شده با ترموستات مناسب است. پست روی سطح زمین و بر روی فوندانسیون قابل نصب خواهد بود. ورود به زیر زمین پست از داخل به کمک دریچه فراهم شده است. 
قسمت‌های LV , MV و Transformer از یکدیگر مجزا هستند. در ساخت بدنه از ورق دو و نیم میلیمتر استفاده می‌شود. معمولا برای رنگ آمیزی آن از رنگ الکترواستاتیک و کوره ای استفاده می‌شود. پست کمپکت‌ها کاملا به صورت پیش ساخته و به صورت پیچ و مهره ای به بازار عرضه می‌شوند. 
نصب قطعات و تجهیزات و اسکلت در مدت زمان کوتاهی انجام می‌شود. راه اندازی پست کمپکت‌ها حمل و و جابجا کردن آن در هر زمان بسیار آسان است و به نگهداری خاصی نیاز ندارد.
بهترین نوع پست‌ کمپکت 
قبلا نیز ذکر کردیم که پست‌های کمپکت پیش‌ ساخته با بدنه فلزی و ساندویچ پانل عرضه می‌شوند که علاوه بر اینکه حرارت را به خود جذب می‌کنند، پس از مدتی دچار خوردگی و زنگ ‌زدگی هم می‌شوند. همچنین به دلیل وزن بالای پست‌های کامپکت پیش ‌ساخته با بدنه بتونی سنگین، حمل و نقل آن‌ها دشوار است و نفوذپذیری این نوع بتون موجب خوردگی آرماتور فلزی خواهد شد. 
بتون سبک نیز مثل بتون معمولی است و همان ویژگی‌ها را دارد ولی از لحاظ ساختار مستحکم و مقاوم است. پست‌ کامپکت پیش ‌ساخته از جنس GRC  بهترین نوع است.
GRC  به طور کلی از سیمان و میکروسیلیکا تشکیل شده است و باعث افزایش مقاومت فشاری-کششی و چسبندگی بتون می‌شود.
 همچنین مقاومت در برابر حملات شیمیایی، طول عمر بتون را افزایش می‌دهد و نفوذ پذیری بتون را به حداقل می‌رساند.
کاربردهایGRC  و پست کمپکت 
GRC در نیروگاه‌‌ها و نیروگاه‌های بادی و شبکه توزیع فشار ضعیف و متوسط و همچنین صنایع سبک و سنگین کاربرد دارد.
طراحی انواع پست کمپکت‌ها به گونه‌ای است که تهویه پست به صورت طبیعی انجام شود. همچنین انواع پست کمپکت‌ها روشنایی دارند. وجود کابل‌های بسیار خوب و مناسب در پست کمپکت‌ها اتصالات الکتریکی بین تابلوها و ترانسفورماتورها را فراهم می‌کنند. همان طور که ذکر شد روش راه اندازی دستگاه‌ها و حمل آن ها بسیار آسان است و جابه‌جایی آن‌ها پر هزینه نخواهد بود. 
این مدل از پست‌ها نیاز به نگهداری خاصی ندارند و لازم نیست بابت نگهداری آن هزینه خاصی را متحمل شوید. یکی از برترین مزایای پست ‌کمپکت‌ها این است که در مواقع اضطراری و یا هنگام حوادث غیر مترقبه می‌توانند برق رسانی ضروری را برای شما انجام دهند.
مزایای  GRC در صنعت برق
بهتر است در صنعت برق از مزایای  GRC بهره مند شویم  زیرا ضریب انتقال حرارت در مقایسه با آهن بسیار پایین است و خاصیت عایق الکتریکی دارد چون از فلز در ساختار آن استفاده نشده است. GRC با هر نوع شرایط جوی سازگاری دارد و دارای مقاومت مکانیکی بالایی است. 
عایق صوتی پست کمپکت
پست ‌کمپکت‌ها از خاصیت عایق صوتی بهره‌مند هستند و در برابر خوردگی مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهند. دوام و طول عمر بالای این محصولات مثال زدنی است زیرا در برابر آتش و حرارت نیز مصون است.
 همچنین پست‌ کمپکت‌ها به صورت پست‌های عمومی و اختصاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. جالب است بدانید که استفاده از این وسایل در ایستگاه‌های رادیویی و مخابراتی شهری و بین شهری نیز مرسوم است.
محاسبه قیمت پست کمپکت 
با توجه به تراکم بار در مناطق پر ازدحام شهری ظرفیت این پست ها، ۸۰۰ کیلوولت آمپر در نظر گرفته می‌شود.
برای مشترکین صنعتی و تجاری با چگالی بار بالا طرح‌های خاص در نظر گرفته شده است و برای استفاده از پست‌های اختصاصی با ظرفیت بالاتر از ۸۰۰ کیلوولت آمپر از رله ثانویه برای حفاظت ترانسفورماتور مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 
منبع: سایت شرکت پارس تابلو
 
آدرس کوتاه :


محمد جاودان
خیلی عالی بود مطالب ارزنده ای بود برای من
پست شده در ۱۳۹۹/۰۹/۲۹ ۲۲:۵۶