انواع تابلوبرق GIS

انواع تابلوبرق GIS


تعریف GIS

GIS در حقیقت مخفف کلمه (GAS INSULATED SWITCH) به معنی کلید عایق بندی شده با گاز است. در این نوع از تابلوهای فشار متوسط کمپکت از گاز SF6 به عنوان عایق پیرامون باسبارها استفاده می‌شود و تجهیزات کلیدزنی آن در محیط گازی و یا خلاء قرار می‌گیرند.
این تابلوها به صورت یکپارچه هستند و به دلیل عایق بودن و کمپکت بودن این تابلوها، هنگام قطع و وصل هیچ‌گونه آرک زده نمی شود. این تابلو ها در مناطقی با فضای کم و شرایط آب و هوایی مرطوب و با آلودگی صنعتی بالا، کشتی‌ها و زیر دریایی‌ها و سایر امکان مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه به معرفی انواع تابلو برق عایق گاز می‌پردازیم.
این مدل تابلو ها نسبت به تابلو های AIS تا 50 درصد کمپکت تر هستند و از قیمت مناسبی نیز بهره‌مند هستند. در این تابلوها گاز SF6 درون محفظه وکیوم شده است و این شرایط را به وجود می‌آورد که فاصله شینه‌های فازی را تا دو سوم کاهش دهیم.
لازم به ذکر است تجهیزات نیز با فاصله کمتری به هم نصب می‌شوند و به فضای بسیار کمتر نیاز دارد. این مدل تابلوها یکی از پر مصرف ترین تابلوها در ایران هستند و از قیمت مناسبی برخوردارند. همچنین لازم است بدانید ضمانت نامه 2 ساله و بیمه و خدمات پس از فروش 24 ساعته نیز برای این نوع تابلوها در نظر گرفته می‌شود. از خصوصیات این تابلو می‌توان به امکان مانیتورینگ و کنترل و بازرسی از راه دور بدون نیاز به تعمیر نیز اشاره کرد.
اگر بخواهیم تابلو‌ برق GIS یا انواع تابلو برق عایق گاز را به دو دسته تقسیم کنیم می‌توانیم آن‌ها را به صورت فشار قوی و فشار متوسط دسته بندی کنیم:

تابلو برق GIS فشار قوی
تابلو برق GIS 8DN8:
این تابلوها جز پیشرفته‌ترین و کامپکت‌ترین تابلوهای فشار قوی، GIS  محسوب می‌شوند . این تابلو متال کلد با ساختار مودولار، سریع و آسان هستند و قابلیت نصب در داخل و  خارج را دارند.
تابلو برق GIS مدل 8DN8 از طراحی منحصر به ‌فردی برخوردار است و  علاوه بر آن که مدیریت بهینه سیستم را بر عهده دارد با مدل‌‌های قدیمی نیز از انطباق‌پذیری مناسبی بهره‌مند است. ضمنا لازم است بدانید این تابلو آلودگی صوتی ندارد، به همین دلیل بهترین گزینه برای استفاده در محیط‌های شهری و مناطق مسکونی به نظر می‌رسد. حوزه کاربردی تابلو برق GIS 8DN8 را می‌توان در توربین‌های بادی دریایی و نیروگاه‌های صنعتی و خطوط انتقال و توزیع و ساختمان‌های مرتفع دانست.
مشخصات تابلو برق 8DN8 را می‌توان به ترتیب زیر نام برد:

سطح ولتاژ تا 170کیلوولت

سطح جریان تا 4000 آمپر

Metal Clad

عایق ‌بندی شده با گاز

ساختار مودولار

دارای تایپ تست IEC / IEEE

مزایا تابلو برق GIS 8DN8 به شرح زیر است:

مقاوم در برابر تغییرات آب و هوایی

سرعت و سهولت در مونتاژ

Indoor  و  Outdoor

صرفه‌ جویی در فضا

ساختار انعطاف ‌پذیر برای مدیریت بهینه سیستم

قابلیت انطباق با مدل‌های قدیمی با سطح ولتاژ یکسان

سازگار با محیط زیست

تابلو برق GIS  8DN9:
این مدل تابلو جز تابلو برق فشار قوی  GIS است و  در واقع کوچک‌ترین تابلوهای فشار قوی، GIS محسوب می‌شود. این تابلو با تایپ تست IEC، تامین‌ کننده امنیت اشخاص و تجهیزات است. این مدل تابلو از وزنی سبک، مقاومتی بالا و ابعاد کوچک بهره‌مند است علاوه بر این  ویژگی‌ها می‌توانیم به بی ‌صدا بودن آن اشاره کنیم. همین ویژگی جز برترین ویژگی‌های  تابلو مدل 8DN9  است. شما می‌توانید از این تابلو یا انواع تابلو برق عایق گاز برای استفاده در خطوط انتقال و توزیع و نیروگاه‌های صنعتی استفاده کنید. حوزه کاربردی این تابلو برق GIS را می‌توان در توربین‌های بادی دریایی و نیروگاه‌های صنعتی و خطوط انتقال و توزیع و همچنین ساختمان‌های مرتفع دانست.
مشخصات 8DN9 را می‌توان به ترتیب زیر نام برد:

سطح ولتاژ تا 245کیلوولت

عایق ‌بندی شده با گاز

سطح جریان تا 4000 آمپر

Metal Clad

ساختار مودولار

دارای تایپ تست  IEC / IEEE

مزایا 8DN9 به شرح زیر است:

دوام و ماندگاری بالا

سبک وزن

صرفه‌جویی در فضا

بی‌ صدا و آرام بودن

سازگار با محیط زیست

 
تابلو 8DQ1
این تابلو جز پیشرفته‌ترین تابلوهای فشار قوی، GIS محسوب می‌شود. لازم است بدانید این تابلو بر اساس استانداردهای جهانی IEC، دارای تایپ تست است. با 8DQ1 با ساختار مودولار، دوام و ماندگاری بالایی دارد و در حوزه‌های مختلفی مثل نیروگاه‌های صنعتی و توربین‌های بادی و همچنین خطوط انتقال و توزیع مورد استفاده قرار می‌گیرد. حوزه کاربردی این تابلو برق GIS توربین‌ های بادی دریایی و نیروگاه‌‌های صنعتی و خطوط انتقال و توزیع و ساختمان‌های مرتفع است.
مشخصات 8DQ1 را می‌توان به ترتیب زیر نام برد:

سطح ولتاژ تا550 کیلوولت

سطح جریان تا 6300 آمپر

Metal Clad

عایق ‌بندی‌ شده با گاز

ساختار مودولار

دارای تایپ تست IEC / IEEE


مزایا 8DQ1 به شرح زیر است:

انطباق‌پذیری بالا به‌ دلیل ساختار مودولار

دوام و ماندگاری بالا

سازگار با محیط زیست

 
تابلو HIS 8DQ1
این تابلوی متال کلد، با ساختار مودولار است و امکان نصب از نوع داخلی و خارجی را دارد. این تابلو از سری تابلوهای کامپکت فشار قوی، GIS محسوب می‌شود. همچنین لازم است بدانید HIS 8DQ1 دارای تایپ تست بر اساس استانداردهای IEC است.
هزینه نصب و نگهداری این تابلو برق GIS مقرون به صرفه است و از ساختار ارگونومیک برخوردار است، از جمله خصوصیات برجسته این تابلو می‌توان به مقاومت در برابر زلزله و دوام و ماندگاری بالا اشاره کرد. این تابلو برق GIS در توربین‌‌های بادی دریایی و نیروگاه‌های صنعتی و خطوط انتقال و توزیع و ساختمان‌های مرتفع کاربرد دارد.
مشخصات HIS 8DQ1 را می‌توان به ترتیب زیر نام برد:

سطح ولتاژ تا550 کیلو ولت

ساختار مودولار

سطح جریان تا 6300 آمپر

Metal Clad

عایق‌ بندی‌ شده با گاز

دارای تایپ تست  IEC / IEEE

مزایا HIS 8DQ1 به شرح زیر است:

مقاوم در برابر زلزله

دوام و ماندگاری بالا

دارای ساختار ارگونامیک

Indoor  و  Outdoor

مقرون به‌ صرفه

سازگار با محیط زیست

تابلو برق GIS فشار متوسط
8DA10
تابلو برق GIS 8DA10 جز پیشرفته‌ترین تابلوهای فشار متوسط از نوع داخلی (indoor) محسوب می‌شود. باسبارهای این تابلو با گاز SF6 عایق‌بندی شده‌اند. تابلو متال کلد 8DA10 بر اساس استانداردهای IEC تایپ تست شده است.
ضد ارک بودن این تابلو، به عنوان یک تضمین برای امنیت اشخاص و تجهیزات به شمار می‌آید و کامپکت بودن آن، این تابلو برق GIS را برای استفاده در محیط‌های کوچک مناسب کرده است. لازم است بدانید این تابلو مقاومت و ماندگاری بالایی دارد و برای استفاده در شرایط آب و هوایی سخت و مراکز آلوده صنعتی جز برترین انتخاب ها محسوب می‌شود. حوزه کاربردی تابلو برق را می‌توان صنایع و معادن نفت و گاز و پتروشیمی دانست.
سایر مشخصات تابلو برق 8DA10 را می‌توان به ترتیب زیر نام برد:

سطح ولتاژ تا5 کیلوولت

سطح جریان تا 5000 آمپر

Metal Clad

عایق ‌بندی شده با گاز

indoor

سیستم تک باسبار

تایپ تست شده بر اساس استاندارد IEC 62 271-200

مزایا تابلو برق 8DA10 به شرح زیر است:

تأمین‌ کننده ایمنی اشخاص و تجهیزات

صرفه‌ جویی در فضا

مقرون‌ به ‌صرفه

دوام و ماندگاری بالا در برابر شرایط سخت محیطی

سازگار با محیط زیست

 
8DB10
تابلو برق GIS 8DB10 جز ایمن‌ترین و مقاوم‌ترین تابلوهای فشار متوسط  GIS است. این تابلوی متال کلد با سیستم دوباسبار دارای تایپ تست بر اساس استاندارد جهانی IEC  است.  8DB10 از جمله تابلوهای کامپکت و مناسبی است که برای استفاده در فضاهای کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است این کدل تابلو ضد آرک، از پرکاربردترین تابلوهای برق در صنایع فولاد، نفت و گاز و پتروشیمی به حساب می‌آید.
سایر مشخصات تابلو برق 8DB10 را می‌توان به ترتیب زیر نام برد:

سطح ولتاژ تا 5 کیلوولت

سطح جریان تا 5000 آمپر

Metal Clad

عایق ‌بندی شده با گاز

indoor

سیستم دو باسبار

تایپ تست شده بر اساس استاندارد  IEC 62 271-200

مزایا تابلو برق 8DB10 به شرح زیر است:

تأمین‌ کننده ایمنی اشخاص و تجهیزات

صرفه‌ جویی در فضا

دوام و ماندگاری بالا در برابر شرایط سخت محیطی

مقرون ‌به‌ صرفه

سازگار با محیط‌ زیست

 
NXPLUS
شاید جالب باشد بدانید تابلو برق GIS NXPLUS ، از جمله تابلوهای فشار متوسط متال کلد و عایق ‌بندی شده باز گاز SF6 به شمار می‌آید. این تابلو از نوع داخلی و دارای سیستم تک باسبار و دوباسبار است.  NXPLUS، هنگام قطع و وصل، در برابر ارک از مقاومت خوبی بهره‌مند است و ضریب امنیت بالا، دوام و استحکام و کامپکت بودن این نوع تابلو، از جمله ویژگی‌های ممتاز آن به شمار می‌آید. NXPLUS را می‌توان در زمره یکی از پر مصرف‌ترین تابلوهای برق صنعتی قرار داد. این تابلو برق GIS در حوزه صنایع و معادن و پتروشیمی و نفت و گاز کاربردی است.
سایر مشخصات تابلو برق NXPLUS را می‌توان به ترتیب زیر نام برد:

سطح جریان تا 2500 آمپر

Metal Clad

سیستم تک باسبار و دو باسبار

indoor

سطح ولتاژ تا 5 کیلو ولت

عایق ‌بندی شده با گاز

دارای تایپ تست  IEC 62 271-100, -200

مزایا تابلو برق NXPLUS به شرح زیر است:

تأمین ‌کننده ایمنی اشخاص و تجهیزات

صرفه ‌جویی در فضا

دوام و ماندگاری بالا در برابر شرایط سخت محیطی

مقرون ‌به ‌صرفه

سازگار با محیط‌زیست

 
NXPLUS C
این تابلو برق فشار متوسط  GIS از سری تابلوهای فشار متوسط و عایق‌ بندی شده با گاز است. این تابلو متال کلد در دو نوع تک باسبار و دوباسبار است و قابلیت نصب داخلی را دارد. NXPLUS C بر اساس استانداردهای IEC تایپ تست شده است. این تابلو هزینه نصب و نگهداری مقرون به صرفه‌ای دارد و با درجه امنیت بالا و طراحی کامپکت جز بهترین انتخاب ها برای است


مزایا 8DQ1 به شرح زیر است:

انطباق‌پذیری بالا به‌ دلیل ساختار مودولار

دوام و ماندگاری بالا

سازگار با محیط زیست


 

منبع: سایت پارس تابلو

 

 

آدرس کوتاه :